Верховна Рада України ввела обов'язкове маркування продукції на вміст або відсутність ГМО в продуктах харчування. За відповідні зміни в Закон "Про безпеку і якість харчових продуктів" (щодо інформування громадян про наявність в харчових продуктах генетично модифікованих організмів) 17 грудня 2009 року проголосували 375 народних депутатів за 226 мінімально необхідних.
Прийнятий закон забороняє оборот харчових продуктів, етикетка яких не містить інформацію про вміст або відсутність у харчових продуктах генетично модифікованих організмів. Таким чином, на етикетці продукту повинен бути відображений напис "із ГМО" або "без ГМО" відповідно. Дещо раніше Рада ввела штраф за недостовірну інформацію про ГМО в продуктах харчування в розмірі 10-50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За Постановою Кабміну від 1 липня 2009 року збільшено рівень вмісту генетично модифікованих організмів у продуктах харчування для їхнього обов'язкового маркування з 0,1% до 0,9%.
Відповідаючи на запитання, чи достатньо лабораторій в Україні для проведення аналізів на вміст ГМО, перший заступник міністра економіки С.Романюк сказав: «Сьогодні в нас є такі лабораторії, я не можу сказати точну цифру, але такі лабораторії є».
Прийняття цього документа - одна з вимог для вступу України до Світової організації торгівлі.
Довідка:
ГМО - організми, у яких генетичний матеріал (ДНК) змінений неможливим у природі способом. Наприклад, вже виведено особливий сорт картоплі, який не їсть колорадський жук, а полуниця з генами північних риб легко переносить холод тощо. Продукти з ГМО легше вирощувати, оскільки вони стійкі до погодних умов та шкідників, тому й дешевші, ніж природна сировина. Водночас реальних досліджень щодо впливу їх на людський організм наразі немає. Є лише досліди, які здійснювалися на пацюках, організм яких дуже подібний до людського. За даними громадської організації «Екологічна ліга», у піддослідних тварин виявлялися зміни в репродуктивній функції та алергічні реакції.